10
Tem
2015
1
Dünya Ekonomik Forumu Finans Sektör Raporu

Dünya Ekonomik Forumu Finans Sektörünün Geleceğini Dijital Dünyada Görüyor.

Dünyanın önde gelen banka ve sigorta şirketlerinin, günümüz şartları ve müşteri deneyimi için iş yapış şekillerini değiştirmeye zorlandığı günümüzde Dünya Ekonomik Forumu finansal hizmetlerin geleceği ile ilgili raporunu Haziran 2015 tarihinde lanse etti.

Dünya Ekonomik Forumu Finans Sektör Raporu

Dünya Ekonomik Forumu Finans Sektörü Geleceği Raporu

Raporun amacı piyasaya yeni girecek olanlara potansiyel dönüşümü göstermek ve finansal hizmetlerde yer alan köklü kuruluşların mevcut iş modellerinde yer alan inovasyonları tanıtmak olduğu belirtiliyor.

Raporda yer alan çalışma C-level kişiler ile 15 ay süren mülakatlar ve altı kapsamlı çalıştay sonucu ortaya çıkarılmış. Yapılan çalışmada altı ana fonksiyonda sınıflandırma yapılmış olup bu fonksiyonlar içerisinde gerçekleştirilen inovasyonlanların birbiri ile etkileşimi anlatılmıştır.

Ana fonksiyonlar ve etkileşimde bulunduğu inovasyon kümeleri aşağıdaki şekilde sıralanmıştır.

Fonksiyonel Sınıflandırma ve İnovasyon Başlıkları

Fonksiyonel Sınıflandırma ve İnovasyon Başlıkları

Günümüz örneklerine baktığımızda ise bu trende dahil olan birçok kuruluşu yakından görebilmemiz mümkün. Britanya’da bankacılık lisansı alan Atom, dijital platformlarda gerçekleştireceği hizmetler ile şubesiz ve kağıtsız bankacılığı radikal bir kararla piyasaya tanıtacak.

Amazon KOBİ kredi programını Hindistan ve Çin’e uzatırken, AliBaba grubunun yeni girişimi olan MYBank Çin’de online platformda satış imkanı tanıdığı işletmelere kredi finansman desteği sağlayacak. 5 yıllık hedefi 10 milyon KOBİ kuruluşuna bankacılık hizmeti sağlamak. Milyonlarca bireysel müşteriye de erişebilmek.

Fintech (finansal teknoloji) şirketlerinin artışı ve dijitalleşme yatırımlarının büyümesi ile 2013 yılında fintech yatırımlarının $12.2 milyar’a ulaştığı raporda belirtilirken 2013 yılına göre üç kat arttığı rapor ediliyor. Accenture desteği ile 2015 Haziran ayında yayınlanan Fintech Lab raporuna göre ABD fintech yatırımlarının 2014 yılında bir önceki yıla kıyasla %191 arttığı düşünülecek olursa gelişmekte olan ülkelerdeki yatırımların göreceli olarak daha çok yatırım aldığı, ekonomisi yükselen ülkelerdeki bankacılık deneyiminin gelecek yıllarda nasıl bir şekil alacağının her açıdan irdelenmesi gerektiğine dair işaretler alıyoruz.

The Future of Financial Services: How disruptive innovations are reshaping the way financial services are structured, provisioned and consumed” başlıklı raporun tam metine ulaşabilmek için linki kullanabilirsiniz.

Kaynakça:
1. World Economic Forum – “The Future of Financial Services: How disruptive innovations are reshaping the way financial services are structured, provisioned and consumed”
2. The Guardian – Atom plans to be UK’s first all-digital bank
3. Fintech Innovation Lab – Fintech New York: Partnerships, Platforms and Open Innovation

1

You may also like

Müşteri Sadakatinin Önemi – Bankacı Olmayan Yarışmacılar Artık Oyunda
Kitap Önerisi: Benden Sonra Devam – Akın Öngör
Sosyal Medyaya Ne Ölçüde Güvenebiliriz? Finansal Bir Vaka

Leave a Reply