3
Ağu
2014
10

Kitap Önerisi: Benden Sonra Devam – Akın Öngör

Benden Sonra DevamSizlere etkin liderlik, değişiklik yönetimi, iletişim becerileri ile değer verdiğim iş dünyasının önemli yöneticilerinden Akın Öngör’ün Garanti Bankası’ndaki tecrübelerini kaleme aldığı “Benden Sonra Devam” adlı kitabını tanıtmak isterim.

Akın Öngör, deneyimlerini anlattığı kitabında en çok dem vurduğu konu: deneyimlere referans kaynak olarak değer verdiği ancak servet değerindeki bu hazinenin paylaşılmaksızın büyük çıpalar ile tecrübe eden belleklere demirlenmiş olmasıdır. Bu nedenle kitabın giriş bölümünde kitabın yazılma sebebini deneyimlerini hatalarıyla sevaplarıyla aktarmak, gelecek kuşaklardaki liderleri cesaretlendirmek olduğunu belirtir.

“Biz Olmak” Takım’ın Önemi

Kitabında en çok karşılaştığım söz “biz” oldu. Akın Öngör takım çalışmasının ne kadar değerli olduğunu birçok olay ile örneklemiştir. Kendi takımını ABD Basketbol Milli takımına özenerek oluşturduğunu, her alanda en iyi insanlar ile çalışmak için elinden geleni yaptığını anlatır. Takım arkadaşları ile dikey değil, yatay bir ilişki kurduğunu, farklı kademelerden birçok yöneticiyi yuvarlak masa toplantılarına davet ederek, aktif katılımlarını sağlayarak, fikirlerini önemsediğini göstererek, özetle cesaretlendirerek takımını üretken tutmayı başarabildiğini kitabından güzel bir tebessüm ile okuyabilirsiniz.

Imza_Gunu“Dikkat Değişim Var” Etkin Değişiklik Yönetimi

Akın Öngör’ün tecrübeleri ışığında değişiklik yönetimini oldukça ciddi bir iş olarak ele alıp, kollarını sıvadığını anlıyoruz. Kitabında ele aldığı başlıca dönüşümler:

Güneşli’de kurulan Abacus adlı operasyon merkezi ile şubeleri işlem merkezi olmaktan kurtararak hizmet ve ürün satan bir kanala dönüştürülmüştür.

Verimsiz şubeler kapatılmış, şube görsel tasarımları baştan sona değiştirilmiş, şube personeli için kişisel bakım kasetleri hazırlanmıştır.

İş süreçlerinin güncellenmesi sayesinde üçte bir oranında verim elde edilmiş, banka içerisinde yer alan yönetim kademeleri yarı yarıya düşürülmüştür.

Harvard işletme okulunda gerçekleştirdiği radikal değişimler örnek olarak gösterilen birçok faaliyeti bu kitapta zevkle okuyabilirsiniz.

“Başı Gökte… Ayağı Yerde!” Vizyon

Kitapta 1990’ların Türkiye’si ve geleceğe (bugünümüze) dair birçok öngörü paylaşılmıştır. Bu öngörüler ışığında alınan aksiyonlar güzel bir yol haritası şeklinde paylaşılmaktadır.

Alternatif kanallarının yaygınlaşacağı, yüksek faizli bankacılığın yerini hizmet ve ürün satan diğer enstürmanlar ile değişeceği üzerine yapılan çalışmaları okumanızı kesinlikle öneririm.

Sizlere kitap hakkında daha çok yazmak isterdim; ancak tüm bu deneyimleri Akın Öngör’ün kaleminden akıcı bir dille okumanızı tavsiye ederim!

10

You may also like

Müşteri Sadakatinin Önemi – Bankacı Olmayan Yarışmacılar Artık Oyunda
Dünya Ekonomik Forumu Finans Sektör Raporu
Dünya Ekonomik Forumu Finans Sektörünün Geleceğini Dijital Dünyada Görüyor.
İletişimi Etkin Kullanmak: Müşteri – Danışman Rolleri
Sosyal Medyaya Ne Ölçüde Güvenebiliriz? Finansal Bir Vaka

1 Response

Leave a Reply